audyt

Wraz z ogólnym rozwojem cywilizacyjnym poszczególne gałęzie budownictwa rozwijają się w różnym tempie. Powstają nowe materiały budowlane, konstrukcje stają się coraz lżejsze, nie tracąc na wytrzymałości, a instalacje działają coraz sprawniej.

Aby móc skorzystać z osiągnięć technologicznych poszczególnych dziedzin w jak najlepszy sposób, należy dzisiaj projektować kompleksowo. Nowoczesne projektowanie nie skupia się już tylko na konstrukcji i rozmieszczeniu funkcji w obiekcie, a później dodaniu instalacji. Coraz częściej elementy konstrukcyjne mają w sobie zawarte instalacje wodne, grzejne, chłodnicze oraz wentylacyjne. Różne elementy budynku przestają funkcjonować osobno i stają się jednym organizmem.

Przy całej złożoności wyposażenia technicznego budynku, nie należy zapominać o tym, że kluczową rolę w niskoenergochłonności odgrywa architektura. W holistycznie projektowanym budynku okna mogą pełnić funkcję systemów: oświetleniowego, wentylującego, grzewczego i chłodniczego. Rodzaj zastosowanych przegród transparentnych może umożliwiać pasywne ogrzewanie i letnie zapobieganie przegrzewaniu, lub może powodować za równo niskie zyski energii cieplnej zimą i ogromne zapotrzebowanie na chłodzenie latem. Forma obiektu może umożliwiać naturalne przewietrzanie i chłodzenie nocne, lub może być w całości uzależniona od systemu technicznego.

Jedynym sposobem aby uzyskać jak najwyższą efektywność energetyczną jest wykonanie projektowego audytu energetycznego na etapie koncepcji bryłowej. Dobra współpraca architekta i audytora sprawi, że budynek bez trudu osiągnie standard zeroenergetyczny.

więcej …

Jedna opinia z “audyt

  1. Dziękuję, znalazłem u państwa na stronie masę interesujących mnie informacji. Oby tak dalej! Pozdrawiam

Komentarze są wyłączone.